ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

خباثت رژیم پهلوی در هتک حرمت به امام رضا(ع) سال 57استاد خارج حوزه علمیه خراسان، گفت: حکومت پهلوی با هتک حرمت امام رضا(ع) و به گلوله بستن حرم رضوی در سال 57، از خباثت خود نسبت به ائمه اطهار(ع) و جنایات مردم مسلمان، پرده برداری کرد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مروارید در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی حوزه علمیه خراسان با اشاره به هتک حرمت رژیم پهلوی به ساحت مقدس ثامن الحجج(ع) و به گلوله بستن حرم مطهر رضوی در سال 57، گفت: هتک حرمت ها به حرم رضوی از خباثت های رژیم پهلوی پرده برداری کرد و با هجوم و بی حرمتی مزدوران به حرم مطهر امام رضا(ع) که مورد تقدس همه جهانیان بود، این قضیه به همگان ثابت شد.
استاد خارج حوزه علمیه خراسان، با تشریح حوادث آبان 57، افزود: رژیم پهلوی در آن سال با هرگونه اجتماع اسلامی مخالفت می کرد و حتی با تشکیل مجلس ترحیم برای شهید طلبه مجاهد که 29 آبان، در مدرسه عباسقلی خان برگزار شده بود، برخورد و انقلابیون را دستگیر و شهید کرد.
حجت الاسلام و المسلمین مروارید با اشاره به اینکه در خاطرات فرح پهلوی آمده است که « محمدرضا هیچ عقیده ای به اسلام نداشته است چه برسد به امامت و ولایت »، ادامه داد: از آنجا که خدا دشمنان دین را احمق آفریده است، کار آنها و توهین به حریم قدسی حضرت رضا(ع)، در پیشبرد حرکت اسلامی تاثیر گذار شد و موجب تسریع پیروزی انقلاب گشت.
استاد خارج حوزه علمیه خراسان، به دست درازی های دیگری که توسط دژخیمان به حرم رضوی شده بود، اشاره کرد و گفت: حرم مطهر امام رضا(ع) در سال 1291 توسط روس های قزاق، به غارت رفت و در سال 1314 نیز، کشتار جمعی در مسجد گوهرشاد و به شهادت رساندن جمعی از شیعیان در حوادث تلخ این شهر و حرم مطهر، ثبت شده است.
 حجت الاسلام و المسلمین مروارید با اشاره به اینکه جریان سال 57، از حوادث و هتک حرمت ها به امام رضا(ع) می باشد که در تاریخ معاصر کمتر به آن اشاره شده است، ابراز کرد: بی حرمتی به ساحت مقدس امام هشتم(ع) توسط حکومت شاهنشاهی پهلوی، از اینکه آنان هیچ اعتقادی به اسلام و مذهب ندارند، پرده برداشت و به لطف حضرت حق، ما شاهد هستیم روز به روز روحانیت و معنویت حضرت رضا(ع) در سراسر جهان گسترده می شود و خیل عظیم زائران به این آستان مقدس، شرف یاب می شوند.
استاد خارج حوزه علمیه خراسان، در پایان به خباثت های بیشمار رژیم پهلوی اشاره کرد و یادآورشد: قبل از انقلاب، حکومت غاصب پهلوی علاوه بر کشور داری، تولیت و اموال آستان قدس رضوی را نیز در اختیار داشت و از موقوفه های آن برای مخارج خوشگذرانی های خود در کشورهای اروپایی استفاده می کرد که با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، از این تصرف و دست‌درازی ها به موقوفه ها جلوگیری شد.
گفتنی است، عصر روز 29 آبان 57، نیروهای نظامی حریم مقدس حضرت ثامن الائمه(ع) را برای سومین بار بعد از یورش نیروهای اجنبی روسیه تزاری و هجوم وحشیانه عمال رضاخان قلدر، مورد اهانت قرار داده و با لشکرکشی از طریق بست پایین خیابان داخل صحن(عتیق) انقلاب شده و مردم را به رگبار مسلسل بستند که در اثر این یورش دو نفر شهید و دهها نفر از زائران و انقلابیون مجروح شدند. پس از این حادثه غم انگیز و کشتار مردم و هتک حرمت به حریم حرم مطهر رضوی، این حادثه از طرف علمای مشهد و دانشگاهیان، بازاریان و فرهنگیان مشهد، محکوم و 30 آبان تعطیل و عزای عمومی اعلام شد و امام خمینی(ره) نیز در 2 آذرماه از نوفل لوشاتو، اعلامیه ای را صادر کردند و براساس آن، استاندار وقت خراسان از رادیو عذرخواهی کرد و مقصران حادثه دستگیر و فرمانده لشکر خراسان و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت(ساواک) خراسان، تعویض شدند.

توضیحات مرتب با این مطلب را در لینک های زیر مطالعه فرمایید؛
غروب خونین حرم مطهر امام رضا(ع)
ـ پیام امام خمینی به مناسبت هجوم وحشیانه ایادی رژیم پهلوی به حرم مطهر امام رضا(ع). (1357هـ.ش)

 

 


كد خبر: 39061  |  تاریخ درج خبر: 1399/08/29  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا