ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

بررسی "مَا فَرَضَهُ النَّبی" در فقه امامیهپایان‌نامه سطح 3 حوزه علمیه خراسان با عنوان « بررسی مَا فَرَضَهُ النَّبی در فقه امامیه» به همت اداره مدارج علمی معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان در مرکز مدیریت دفاع شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، جلسه دفاع پایان نامه سطح سه حجت الاسلام مجید آل حسین با عنوان « بررسی "مَا فَرَضَهُ النَّبی" در فقه امامیه» با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی احمدی نیک در مقام استاد داور، برگزار شد.
تدوینگر این پایان نامه با بیان اینکه در روايات به اعمالى كه با دستور مستقيم خداوند واجب شده است، "فريضه" اطلاق می‌شود، گفت: آنچه را پيامبر اكرم(ص) واجب كرده‌اند، "سنّت" می‌گويند که در مقام عمل و انجام وظيفه، هيچ يك از فرایض و سنت‌ها، قابل ترك نيستند.
وی با اشاره به اینکه دین مقدس اسلام، خداوند را قانون گذار حقیقی می‌داند؛ زیرا خالق انسان و جهان هستی به شمار می‌رود و به مصالح و مفاسد بندگان آگاه است، افزود: دانشمندان مسلمان درباره برخورداری پیامبر اکرم(ص) از حق تشریع و قانون گذاری، اتفاق نظر دارند؛ هرچند این حق، هرگز به گونه‌ای مستقل و در عرض حق تشریع خدای متعال نمی‌باشد. این دیدگاه، برگرفته از تصریح آیات قرآن کریم و روایات فریقین است.
حجت الاسلام آل حسین با بیان اینکه سنت به معنای سخن، رفتار و تقریر معصومین است، ادامه داد: در این نوشتار، ضمن اثبات دیدگاه مُتفَق علیه، از طریق آیات قرآن، روایات معصومین(ع) و نقل قول علمای بزرگ اسلام، به توضیح مصادیق و عناوینی می‌پردازد که به صورت مشخص، تشریعات رسول خدا(ص) در آنها یاد شده باشد.
وی تصریح کرد: موضوع فرض النبی، در احکام شرعی مطرح شده و دارای احکام و دستورات خاص است که اگر با دقت، آن احکامی که از جانب خداوند متعال واجب شده با آن احکامی که از جانب پیامبر خدا(ص) واجب شده است، بررسی شود، حکمت و فوائد هریک مشخص و احکام و قوانینش نیز بیان خواهد شد.
طلبه سطح سه حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه در مورد موضوع فرض النبی، روایات در کتاب‌های فقهی و روایی وجود دارد، لیکن تحقیق مستقل و منحصر بفرد، درباره این موضوع، انجام نشده است، در پایان ابراز کرد: باید یادآور شویم که هیچ یک از احکام و تشریعات خداوند متعال و پیامبر اکرم، ظالمانه و مالایطاق، نیست. بلکه مسیر سعادت، عدالت و خوشبختی دنیا و آخرت را می‌پیماید.
گفتنی است، تدوینگر این پایان نامه از هدایت و راهنمایی حجت الاسلام والمسلمین سیدموسی صدر در مقام استاد راهنما و حجت الاسلام والمسلمین فرحناکی در مقام استاد مشاور، بهره برده است.


كد خبر: 39049  |  تاریخ درج خبر: 1399/08/27  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا