ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دفاع مقدس؛ میعادگاه عاشقان زمان (16)

دفاع مقدس (16)

حضور روحانیت در نبرد هشت ساله، تجلی بخش بصیرت و فقاهت در روحانیان رزمنده بود و در همین دوران، امدادهای الهی متجلی و سبب شد درس و بحث بصیرت سیاسی از آموزشکده ها، در میدان وسیع نبرد و جهاد تجلی کند.

سخن از دوران سراسر ایثار و جوانمردی است........ در این بحبوحه کارزار، چونان قشرهای دیگر، از هشت سال نبرد مظلومانه، روحانیت معزز حوزه آموزه ها گرفت و بهره ها برد. دوره ای سرشار از تجربه را گذراند و براندوخته های تاریخی حوزه افزود. در این دوره، روحانیت توانست کارایی خود را به توده های مردمی و جوامع اسلامی به وضوح نشان دهد و در همین دوره بود که نمونه های اعلای روحانیان مجاهد، در چهره هزاران روحانی پاک باز و فداکار به نمایش و تجلی درآمد.
مقام معظم رهبری، در روزگار دفاع مقدس، به این زاویه اشاره کرده اند و فواید حضور روحانیت را در جبهه، از این منظر بر شمرده اند: «اگر روحانیت در صف جلو باشد، چند فایده عاید خواهد شد. اولین فایده حفظ و افزایش حیثیت خود روحانیت است. معلوم می شود که ما به حرف خودمان عمل می کنیم.... ما که به مردم گفتیم بروید، خودمان جلوی آن ها حرکت کرده ایم. رهبر ما که رهبر شد، این طوری شد. امام، منتظر کسی نماند و رفت. خاصیت این برویم، آن است که مردم دنبال آدم بیفتند.... امروز، رهبری روحانیت به این است که به مردم بگوید برویم، نگوید بروید.» . در همین راستا بود که روحانیان معزز کشور، با مشارکت جدی و اثرگذار در جبهه ها، ویژگی روشن رهبری خود را آشکار كردند. این بزرگواران در ایام سختی، در کنار رزمندگان زندگی می كردند . در تب جنگ، آرامش بخش رزمندگان بودند و در همسویی با مجاهدان مخلص، لحظه ها را بارور می ساختند.
از سوی دیگر حضور روحانیت در نبرد هشت ساله، تجلی بخش بصیرت و فقاهت در روحانیان رزمنده بود و در همین دوران، امدادهای الهی را به روشنی درک نموده و درس و بحث بصیرت سیاسی، نه در آموزشکده ها، بلکه در میدان وسیع نبرد و جهاد فراگرفتند و نسل آگاه و فرهیخته حوزوی را پرورش دادند و بصیرت متجلی شد.
بنابراین به جرات می توان گفت که جبهه برای رزمندگان اسلام، به ویژه روحانیان، آموزشگاه معنویت، اخلاص و عرفان بود. در عرصه پیکار، حوزه و روحانیان درس معنویت و اخلاص فراگرفت، از فضای معنوی جبهه بهره ها برد، از چهره های ملکوتی هزاران جوان، عرفان و معرفت آموخت. جبهه، اخلاق عملی را در برابر او گشود. جبهه، میدان گسترده نمایش قوت های فردی بود که در پرتو آن، محیط عرفانی و اخلاص موجود در حوزه، تجلی گر یک دانشگاهِ اخلاص و عرفان شد.
در همین ایام مقدس حوزه و روحانیت، فصلی زریّن و تابناک در تاریخ خود به یادگار گذاشتند و پاک بازان عرصه ایثار، بر جبین  حوزه های دین درخشیدند و در وجدان تاریخی روحانیت، هویتی ماندگار به جاي گذاشتند. در خسارت های ظاهری و مادی که بر تن خریده اند، برای خود و کیان روحانیت، آبرو و اعتبار آفریده و اجر جاودان گرفته اند.
حوزه علمیه خراسان یاد و خاطره حماسه سازان جبهه و دفاع مقدس، میعادگاه متجلی عاشقان و دل سوختگان عالم را گرامی می دارد و اعتقاد دارد آن وادی، نقطه عطف درس های عاشقانه بود و حماسه سازان آن دوران از شهد ایام حضور، به شوق و شعف می آمدند و در سیاه راه ظلمت های زندگانی مادی در این روزگار، آب حیات می یافتند و عمر مجدد پیدا می کردند و الگوگیری از ایثارگران آن زمان، راه سعادت و پیروزی اخروی و ایثار را برای امت های تاریخ متجلی خواهد کرد. ان شاء الله

روابط عمومی حوزه علمیه خراسان
 


كد خبر: 38626  |  تاریخ درج خبر: 1399/07/05  |  کد خبرنگار: 207368
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا