ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

سه اصل لایتغیّر در برنامه‌ریزی های حوزه علمیه



معاون آموزش حوزه علمیه خراسان ضمن تبیین سه اصل لایتغیّر در تصمیمات و برنامه‌ریزی‌های حوزه علمیه خراسان، ابراز کرد: هر چه غیر از این سه اصل قابل بحث و بررسی و تغییر است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین سید حمید علوی آزیز در نشست سراسری مسئولان آموزش مدارس علمیه و مراکز آموزشی سطح 2 و 3 استان‌های خراسان عنوان کرد: ارتقاء علمی حوزه یکی از اصول لایتغیّر ماست و تصمیمات نباید منجربه ضرر کردن اساتید و طلاب از جهت علمی شود.
وی ارتقاء اخلاقی و معنوی طلاب و ارتقاء امور مربوط به جهاد فکری، انقلابی و آگاهی‌های سیاسی آن‌ها را دیگر اصول غیرقابل تغییر در تصمیمات و برنامه‌ریزی‌های حوزه علمیه خراسان دانست و گفت: هر چه غیر از این سه اصل قابل بحث و بررسی و تغییر است.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان با اشاره به وظایف و کارکردهای شورای عالی، مرکز مدیریت و مدارس علمیه، ابراز کرد: قانون اصل است و قوانین را باید مدارس اجرا کنند و دیگران وظیفه ریل‌گذاری، قانون‌گذاری و نظارت و تذکر دادن را بر عهده دارند.
حجت‌الاسلام والمسلمین علوی آزیز تصریح کرد: مبنا در معاونت آموزش، اعتماد به کادر مدارس علمیه است و ما اعتقاد داریم مدیر و مسئولین مدارس قطعاً آگاهانه و دلسوزانه تصمیم می‌گیرند و مدیریت می‌کنند.
وی افزود: همه قوانین تبصره‌هایی دارند که برای پاسخگویی به مقتضیات پیش‌بینی شده است و شورای علمی مدارس، یکی از این تبصره‌هاست، چراکه مسئولین مدارس از جزئیات زندگی طلاب مطّلع هستند و می‌بایست بنا بر اقتضاء تصمیم‌گیری کنند و بر همین اساس قرار است که نقش معتنابه به آن‌ها داده شود.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برخی فکر می‌کنند تحول یعنی این که هر روز یک ایده و طرح جدید ارائه شود، این منافاتی ندارد با اینکه همان کاری را که انجام می‌دهیم، خوب انجام شود، مثلاً در انتخاب استاد دقت کنیم و ضرورت پیش‌مطالعه و مباحثه را برای طلاب تبیین کنیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین علوی آزیز با تأکید بر این که مسابقات و المپیادهای علمی نشاط‌آفرین است و باید جدی گرفته شود، بیان کرد: نیازی نیست که همه مسابقات به صورت رسمی برگزار شود، بلکه بسیاری از آموزش‌ها را می‌توان از طرق غیررسمی پیگیر بود.
وی ادبیات عرب را پایه گسترش همه‌ی رشته‌های فقه و اصول، معارف قرآن و تفسیر، معارف قرآن و حدیث و علوم عقلی دانست و گفت: شکی نیست که رشته‌های تخصصی باید گسترش پیدا کنند اما طلبه با شرکت در یک دوره آموزشی استاد نمی‌شود، بلکه باید 5 یا 6 سال در یک رشته تخصصی آموزش ببیند، ضمن این که مدارس و مراکز هم باید در یک یا نهایتاً دو رشته ممحض باشند.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان افزود: مدارس باید به این سمت بروند که گروه علمی داشته باشند، چراکه یک نفر مسئول آموزش نمی‌تواند همه آن چه که می‌بایست توسط گروه علمی انجام شود را به تنهایی انجام دهد.
حجت‌الاسلام و المسلمین علوی آزیز همچنین ابراز کرد: ما باید سطوح علمی را در شهرستان‌ها گسترش دهیم چراکه عده‌ی معدودی هستند که به لحاظ مالی توانایی زندگی در کلان‌شهری مثل مشهد را دارند، اما این شرایطی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی ضمن تأکید بر بهره‌برداری حداکثری مدارس از فضای مجازی، در مورد نحوه برگزاری دروس در ایام کرونا عنوان کرد: هیچ چیزی جای سلامتی را نمی‌گیرد، همان‌طور که هیچ چیزی جای آموزش حضوری را نمی‌گیرد. طلبه باید سالم باشد تا بتواند آموزش ببیند، بنابراین باید شرایط را به صورت دقیق بررسی کرد چرا که هر مدرسه اقتضائات خاص خود را به لحاظ وضعیت شهر، فضای مدرسه و تعداد طلبه دارد و ابلاغ واحد برای همه امکان پذیر نیست.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به روایت «إِذَا أَرَادَ اللَّهُ‏ بِعَبْدٍ خَیْراً فَقَّهَهُ فِی الدِّینِ...» از امام صادق(علیه السلام)، گفت: مشکلات در حوزه علمیه زیاد است، اما امیدواری‌ها بیشتر از آن است و اگر تلاش‌های امثال اساتید و مسئولین مدارس علمیه نباشد، دین مردم بیش از پیش آسیب می‌بیند و همین تلاش‌هاست که دین را نگه داشته است.
حجت‌الاسلام و المسلمین علوی آزیز دین‌شناس شدن در همه ابعاد، چه در حوزه عقاید و معارف و اخلاق و چه در زمینه احکام را منحصر در ورود به حوزه‌های علمیه دانست و اظهار کرد: نقش داشتن در تربیت طلاب یک توفیق است و این کار را نباید کوچک دید. خداوند بر ما منت نهاده و یکی از بهترین کارها و مسئولیت‌ها را در دنیا بر عهده ما گذاشته است و اگر حرکت در این مسیر با اخلاص و برنامه‌ریزی و تدبیر انجام گیرد، کمتر کاری است که به پای آن برسد.


كد خبر: 38519  |  تاریخ درج خبر: 1399/06/20  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا