امروز: پنج‌شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294

عقل در مقابل وحی نیست، بلکه در مقابل نقل است


آیت الله جوادی آملی گفتند: عقل می‌فهمد باید تابع محض شرع و وحی باشد، در نتیجه عقل در مقابل وحی نیست، بلکه در مقابل نقل است.

اعضای مرکز پژوهشی دایره المعارف علوم عقلی اسلامی وابسته به موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با حضور در بنیاد بین المللی علوم عقلی با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و گزارشی از مراحل تدوین دایره المعارف علوم عقلی اسلامی خدمت معظم له ارائه نمودند.
آیت الله جوادی آملی در این دیدار در سخنانی اظهار داشتند: خداوند در قرآن برای عقل قداست قائل شده است و به عقل اجازه ی احتجاج و استدلال می دهد که به او اعتراض کند که چرا برای من راهنما نفرستادی﴿لِئَلاَّ یكُونَ لِلنَّاسِ عَلَی اللَّهِ حُجَّةٌ بَعْدَ الرُّسُلِ﴾؛ این اوج حرمت نهادن به عقل است.
ایشان ادامه دادند: عقل می تواند به اذن خدا با حق تعالی گفت و گو کند و بگوید من می فهمم که نمی فهمم! و اگر تو انبیاء و رسل الهی را برای هدایت من نفرستی کوتاهی کرده ای.
معظم له با اشاره به اینکه از سوی دیگر با همه احترامی که خداوند برای عقل قائل است اما باید محدوده آن را نیز بدانیم، خاطر نشان کردند: به عنوان مثال، معنای عدل برای همه روشن است؛ عدل یعنی هر چیز را در جای خود قرار دادن، اما این سوال هست که جای اشیاء و اشخاص را چه کسی معین می کند؟
ایشان با بیان اینکه جای اشیاء و اشخاص را تنها اشیاء آفرین و اشخاص آفرین می داندو عقل در همین محدوده می فهمد اما از جزئیات خبر ندارد، ادامه دادند: خود عقل می‌فهمد باید تابع محض شرع و وحی باشد، در نتیجه عقل در مقابل وحی نیست، بلکه در مقابل نقل است.


كد خبر: 28970  |  تاریخ درج خبر: 97/09/13  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا