امروز: چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
امام عسكرى عليه السلام: «ما تَرَكَ الحَقَّ عَزيزٌ إلاّ ذَلَّ ، و لا أخَذَ بِهِ ذَليلٌ إلاّ عَزَّ»    «هيچ عزّتمندى، حقّ را فرو نگذاشت مگر اين كه به ذلّت افتاد، و هيچ ذليل و ناتوانى، حق را نگرفت مگر اين كه عزيز و نيرومند شد»    بحار الأنوار : ۷۸ / ۳۷۴ /۲۴

روح عبودیت باید در حوزه های علمیه پایدار و مستمر بماند


عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان این که آن زمان علما اهل توسل و تضرع بودند و این سنت امروز نیز باید همچون گذشته تقویت شود، گفت: این روح عبودیت باید در حوزه زنده بماند، بنابراین باید تلاش کنید به مقام زهد و تقوای واقعی برسید.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله مهدی مروارید در همایش حوزه علمیه، سنت های کارآمد که از سوی موسسه به سوی اجتهاد و با حمايت مرکز مدیریت این حوزه در مجتمع فرهنگی آفتاب ولایت برگزار شد، با بیان این که انسان هنگامی که می خواهد به درسی حاضر شود باید پیش از درس نسبت به آن مساله تفکر و تامل کند، گفت: خودتان استنباط کنید و پیش از آنکه در درس حاضر شوید خودتان مسائل را به صورت استنباطی طرح کرده و به نتیجه ای برسید و به درس تنها اکتفا نکنید.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان این که باید در روند مباحثه جمعی از فضلا با نظارت بر کسی که او را قبول دارند مباحثه کرده و تنها به مباحثات طرفیتی اکتفا نکنند، تصریح کرد: هدف از تحصیل در حوزه های علمیه تنها آموزش نیست بلکه آنچه همه زحمات را به بار می نشاند و سبب می شود تا اسلام نتیجه بگیرد مسائل معنوی و اخلاقی حوزه های علمیه است.
وی با بیان این که البته مساله اخلاق و معنویت اختصاص به حوزه ندارد و هدف بعثت انبیا و اولیا، تعلیم، تزکیه و تربیت بوده، بیان کرد: در گذشته یعنی از زمان میرزا تا شاگردانش از جنبه تقوا و جهات علمی در سطح فوق العاده ای از معنویت بودند به خصوص که مرحوم میرزا نورانیت و معنویت خاصی داشته و شاگردان ایشان هم از جهات علمی و هم معنویش برخودار می شدند.
آیت الله مروارید با بیان این که همانگونه که در زمان های سابق در حوزه سامرا همه اهل معنا و با فضیلت بودند، امروز نیز باید این احساس مسئولیت و وظیفه شناسی، زهد و رعایت تقوای الهی در حوزه متجلی باشد، اظهار کرد: در شرایط فعلی انتظار می رود که در حین درس و بحث و حتی روضه خوانی، تذکرات اخلاقی به شاگردان داده شود تا طلاب هدف از تحصیل را گم نکنند.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان این که مساله دعا، توجه و توسل به عنوان یک اصل در زندگی طلاب باید مشهود باشد، بیان کرد: اگر این اصل اتفاق افتاد خداوند تقوای واقعی و احساس مسئولیت را به طلاب عنایت خواهد کرد.
وی با بیان این که طلاب بهتر از همه می توانند از وقت و فرصت خود استفاده کنند، افزود: همه هدف باید رضای الهی باشد و بدانید عالمی که دنیا دوست بود، به جای آنکه در طریق عبودیت باشد در طریق دنیا پرستی است و باید او را متهم کنید زیرا دنیا دوستی سبب می شود شیرینی مناجات از دل انسان ربوده و از بین برود.
آیت الله مروارید با بیان این که عبودیت است که به انسان تقوا رسانده و همین حالت مناجات، ذکر خدا و نماز شب سبب می شود تا انسان به درجات رفیعی از عبودیت برسد، اظهار کرد: از وظایف اولیه ما حوزویان آن است که باید عنایت بیش تری به عبادت داشت و این عبودیت از سنت هایی است که در حوزه های قبل پررنگ تر بوده و امروز نیز باید در حوزه ها احیا شود.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان این که علما آن زمان اهل توسل و تضرع بودند، بیان کرد: این روح عبودیت باید در حوزه زنده بماند؛ تلاش کنید به مقام زهد و تقوای واقعی برسید که اگر به این مقام رسیدید از فقه نیز نتیجه می گیرید.

 

 

 


كد خبر: 26439  |  تاریخ درج خبر: 97/02/22  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا